Okna i Drzwi z PCV i aluminum

infolinia: +48 512 231 886

Rodzaje bram garażowych

brama garażowa

Wybierając bramę do domu prywatnego czy fabryki, należy zwrócić szczególną uwagę na jej budowę i sposób otwierania. Nasza firma pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju bram garażowych wykonanych z odpowiednich materiałów przez uznanego na rynku producenta oraz dostosowaniu parametrów bramy do konkretnych potrzeb klienta.

Zajmiemy się profesjonalnym montażem, a także pomożemy w decyzjach związanych z estetyką bramy i podpowiemy, jaki materiał i kolor będzie pasować do elewacji budynku i najbliższej przestrzeni.

Jak skonstruowane są bramy?

Bramy uchylne do góry wymagają sporo wolnego miejsca przed garażem, ponieważ drzwi podnoszone są w całości do góry na zewnątrz garażu. W bramach segmentowych bocznych lub górnych skrzydła bramy poruszają się po specjalnych prowadnicach pionowych lub poziomych zamontowanych pod sufitem lub na ścianie garażu i zbudowane są z kilku połączonych paneli. Są ręczne lub automatyczne, a decydując się na ten rodzaj, warto zwrócić uwagę, czy mają specjalną wyprofilowaną przestrzeń zabezpieczającą przed przytrzaśnięciem palców. Są bardzo popularne ze względu na nowoczesne technologie materiałów i coraz lepszy wygląd, dzięki czemu pozwalają na bardzo estetyczne rozwiązania. Pozwalają również na zamknięcie otworu garażowego o dowolnym kształcie, nawet przy małym podjeździe lub jego braku, kiedy z garażu wyjeżdża się prosto na ulicę.

Kolejny rodzaj – bramy roletowe – działają na podobnej zasadzie co rolety okienne. Prowadnice montuje się po bokach otworu garażowego, wykonane są z wąskich paneli pomiędzy którymi montuje się tak zwane aretki, które gwarantują cichą pracę podczas zwijania i szczelność. Bramy roletowe z napędem elektrycznym w przypadku awarii prądu można też otworzyć ręcznie. Są też bezpieczne, ponieważ kiedy ich czujniki napotkają przeszkodę, cofają się do wyjściowej pozycji otwartej.

Bramy podwieszane przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe są szczególnie polecane do pomieszczeń z ograniczeniami w zabudowie. Wykonane z solidnych materiałów i małej ilości ruchomych elementów montowane są do sufitu albo nadproża. Polecane są jako najbardziej ekonomiczne rozwiązania stosowane do zamykania dużych otworów w ścianach, szczególnie w halach przemysłowych.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są, głównie mechaniczne, bramy rozwieralne, które wymagają sporo miejsca na płaskim terenie podjazdu. Tanie w montażu, lecz wymagają dodatkowych mocowań na wypadek silnego wiatru, by chronić pojazd przed uszkodzeniem lub osoby przed urazami. W czasie zimy konieczne jest odśnieżenie podjazdu, by ją otworzyć.

Jakie parametry bram wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim, dokonując wyboru bramy, sprawdźmy, czy producent drzwi garażowych a także montująca je firma posiada odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Jeśli garaż jest ogrzewany, powinniśmy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła bramy (jak najniższy czynnik U) i wybrać tę, która będzie pełnić funkcję izolacyjną. Regulacje prawne wskazują, że od 2021 roku będzie musiał być poniżej 1,3. Innym często ważnym aspektem, który należy uwzględnić w przypadku bram przemysłowych, jest czynnik tłumienia dźwięków. Tak, aby chronić przestrzeń zewnętrzną przed zbyt dużym natężeniem dźwięków z wewnątrz budynku.

Bramy garażowe montujemy przede wszystkim, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu mieniu i chronić budynek przed włamaniem. Bramy posiadają specjalne klasy odporności na włamanie – od RC-1 do RC-6, im wyższa, tym trudniejsza dla włamywacza. Co ważne, bramę napędzaną elektronicznie trudniej jest też sforsować.

Poszukując odpowiedniej bramy do budynku przemysłowego, znajdziemy specjalne modele wyposażone we wzmocnienia, czyli panele stalowe wypełniane pianką poliuretanową, gwarantujące ich wytrzymałość.

Wróć do bloga